Flashowy skrypt galerii

Ciekawe skrypty Zostaw komentarz

Czasami zachodzi potrzeba stworzenia prostej galerii zdjęć. Ot powodów może być kilka:

 • wrzucenie zdjęć z imprezy (wakacji, wyjazdu integracyjnego itp.)
 • zaprezentowanie jakiegoś produktu (np. sprzedajesz biżuterię, a wiadomo, że tego typu produkty kupuje się głównie wzrokiem i każdy pierścionek powinien mieć wykonanych kilka zdjęć, każde z innej strony i pod innym kątem tak aby osoba oglądająca zdjęcie mogła się czuć, jakby go oglądała w rzeczywistości)
 • można też w ten sposób wrzucić np. notatki z wykładu

Jak widzisz zastosowań galerii jest kilka. Jednak zawsze problemem pozostaje zrobienie ładnej galerii. Na upartego można przecież spakować pliki i wrzucić jedno archiwum ZIP i ludzie niech sobie ściągną archiwum, rozpakują i oglądają u siebie na komputerze. Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie dla użytkownika. Dodatkowo generuje to spory transfer (bo ktoś musi ściągnąć wszystkie zdjęcia a po oglądnięciu np. 2 zdjęć może stwierdzić, że ta galeria go nie interesuje i nadmiarowe zdjęcia zostały na darmo pobrane zużywając Tobie cenny transfer).

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z różnego rodzaju kreatorów galerii (tj. taki program generuje strukturę plików HTML, generuje miniaturki do zdjęć i tworzy dość prostą galerię opartą na plikach html – pewnie tabelka miniaturek 5 wierszy, 4 kolumny, jak klikniesz w miniaturkę, to przechodzisz na stronę z powiększeniem zdjęcia, przyciskiem wstecz wracasz z powrotem do miniaturek). Jest to dość dobre rozwiązanie, gdy chcesz na szybko stworzyć prostą galerię, ale taka galeria nie jest zbyt ergonomiczna (tj. przeglądanie zdjęć nie jest jakieś super wygodne)

Ostatnio podczas prowadzenia szkoleń pewna kursantka spytała się mnie o to jak działa skrypt, z którego korzysta jej koleżanka (jak widać prowadząc szkolenia również samemu można się czegoś nauczyć). Okazało się, że skrypt jest bardzo fajny: jest to galeria napisana we flashu (wiem, może nie wszyscy webmasterzy lubią flashowe aplikacje), ale bardzo wygodna dla użytkownika (wręcz intuicyjnie się przegląda zdjęcia, można np. korzystać z klawiszy strzałek na klawiaturze, aby przejść do następnego zdjęcia). Tutaj jest przykładowa galeria oparta o owy skrypt. Skrypt można pobrać ze strony SimpleViewer.net.

Stworzenie galerii wymaga odrobinę pracy, ale  jak to się mawia: nie ma róży bez kolców. Omówię stworzenie galerii na podstawie przykładu z podkatalogu web.

 • W katalogu images umieszczamy zdjęcia naszej galerii
 • W katalogu thumbs umieszczamy miniaturki do naszych zdjęć – najlepiej, aby pliki miniaturki miały takie same nazwy, jak pliki oryginały z katalogu images – wtedy będzie mniej problemów przy dalszych krokach. A jak wygenerować miniaturkę pisałem w notce Prosty program do przeglądania i obróbki grafiki
 • Kopiujemy na serwer katalogi images oraz thumbs.
 • Kopiujemy również na serwer plik index.html (w nim jest osadzony plik flashowy simpleviewer.swf)
 • Kopiujemy na serwer plik simpleviewer.swf
 • Plik simpleviewer.swf niestety nie czyta zdjęć z tych katalogów, trzeba go odpowiednio poinformować o tym, gdzie są nasze zdjęcia. W tym celu należy wyedytować plik (domyślnie gallery.xml, ale można plikowi zmienić nazwę i wtedy w pliku index.html w dwóch miejscach należy zmienić odwołanie do innego pliku xml) typu XML a następnie go skopiować na serwer.
 • Gratulacje, właśnie umieściłeś na swoim serwerze prostą galerię!!

A teraz parę słów o pliku gallery.xml. Jest to plik opisany w języku znaczników XML (jest on trochę podobny do HTMLa). Ogólnie nie jest ciężko, bo zamieszczenie jednego zdjęcia polega na dodaniu kilku szablonowych linijek, które poniżej przedstawię (najprościej jest z oryginalnego pliku XML te linijki skopiować do schowka, wkleić „pod spodem” i dokonać zmian w 2-3 miejscach)

Oto przykładowy wpis:
<image imageURL="images/tall.jpg" thumbURL="thumbs/tall.jpg" linkURL="" linkTarget="" >
<caption>Rysunek</caption>
</image>

Oto przykładowy wpis (szablon):
<image imageURL="ŚCIEŻKA DO OBRAZKA" thumbURL="ŚCIEŻKA DO MINIATURKI" linkURL="" linkTarget="" >
<caption>OPIS DO ZDJĘCIA</caption>
</image>

Podsumowując skrypt jest bardzo fajny, ale tworzenie galerii jest nieco niewygodne (szkoda, że nie ma programiku, który by na podstawie katalogu images generował miniaturki i szkielet pliku gallery.xml).

Tagi: , , , , , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się