Jak dobierać kolory na stronę?

Design Zostaw komentarz

Poniższy wpis stanowi fragment ciekawego e-booka: Sekrety kolorów (600 KB), którego autorem jest Tomek Urban, właściciel sklepu internetowego Brili.pl

To jak jaki kolor na nas działa to w dużej mierze indywidualna sprawa każdego z nas. Tak by się przynajmniej wydawało. W praktyce w barwach jest coś więcej, jest coś uniwersalnego związanego z fizyką barw, z budową naszego oka jak i podobną kulturą w jakiej żyjemy. Wszystko to sprawia, że jedne barwy są przez nas lepiej postrzegane a inne gorzej. Jedne połączenia barw pasują, inne wyglądają wręcz okropnie. Wiele już o tym pisałem w poprzednich rozdziałach. W tym jednak jako małe podsumowanie podam kilka praktycznych wskazówek związanych z fizyką łączenia kolorów

Koło kolorów – osiągamy harmonię

Koło barw, to sposób przestawienia powstawania barw, przy pomocy którego możemy dobierać odpowiednie pasujące do siebie kolory. Wygląda ono tak:

(Rysunek przedstawia: po lewej – źródło wikipedia/koło barw, w środku – koło kolorów z programu paint.net, po prawej – koło kolorów z programu gimp)

W różnych wersjach wygląda ono czasem inaczej, czasem środek jest biały, innym zaś razem podzielone jest na wyraźne części, wskazujące podstawowe kolory tęczy. Budowa jego jednak jest zawsze oparta na tym samym schemacie wokoło koła wyrysowane jest widmo światła białego (z nienaturalnym połączeniem dwóch krańcowych widocznych widm czerwieni i fioletu). Drugą cechą jest ułożenie na przeciwko siebie na średnicy koła kolorów dopełniających, żółty na przeciw niebieskiego, czerwony na przeciw zielonemu itd.

Na podstawie takiego kola możemy znaleźć praktycznie rzecz biorąc doskonale harmonijne połączenia barw wykorzystywane w przez malarzy, projektantów wnętrz, grafików (nawet w programach komputerowych, często znajdziemy takie właśnie koło) i innych kolorowych cudaków jak choćby tych od makijaży i mody. Pytanie tylko brzmi jak się nim posługiwać?

Na podstawie takiego kola możemy znaleźć praktycznie rzecz biorąc doskonale harmonijne połączenia barw wykorzystywane w przez malarzy, projektantów wnętrz, grafików (nawet w programach komputerowych, często znajdziemy takie właśnie koło) i innych kolorowych cudaków jak choćby tych od makijaży i mody. Pytanie tylko brzmi jak się nim posługiwać?

Idziemy po kolei, zacznijmy od połączeń monochromatycznych. Połączenia te polegają na wyznaczeniu jednego promienia na niniejszym kole i wykorzystania nasycenia barw występujących na nim.

Inną metodą jest dobór kontrastowy polegający na doborze odpowiednich par kolorów uzupełniających (leżących na przeciw siebie w stosunku do środka), najlepiej tak samo oddalonych od środka. Przykłady takich połączeń:

Przy pomocy koła kolorów nie uzyskamy kontrastu czerni-biel, ale to jak już wcześniej wspomniałem, to nie do końca są kolory z fizycznego punku widzenia trzeba im to wybaczyć.

Kolejnym połączeniem barw przyjemnym dla oka jest wybranie barw sąsiadujących ze sobą. Wycinamy sobie jakąś ćwiartkę koła i bawimy się kolorami z niej.

Jeszcze inna moim zdaniem najciekawszą metoda łączenia kolorów jest harmonia trójkąta. Nie bez przypadku w kole barw programu gimp, do wyznaczenia odcienia danego koloru wykorzystany jest trójkąt. Ma on przy okazji jeszcze inną funkcję, wskazuje nam barwy leżące na trzech jego kątach. Przypatrzmy się co wyjdzie z ich połączenia, czyż te kolory nie współgrają ze sobą?

Jak nic z tego nie zrozumiałeś z tego wykorzystania koła kolorów to zapraszam na tą stronę: http://kuler.adobe.com/, (kliknij na create/from color). Firma Adobe przygotowała tu genialne narzędzie online służące do doboru kolorów. Które w praktyce pokarze jak tą wiedzę o kole barw wykorzystać.

Ten wpis stanowi fragment ciekawego e-booka: Sekrety kolorów (600 KB), którego autorem jest Tomek Urban, właściciel sklepu internetowego Brili.pl

Tagi: , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

  1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
  2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
  3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
  4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
  5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
  6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
  7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
  8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się