Jak zmniejszyć rozmiar grafiki nawet o 40% ??

Design Zostaw komentarz

Przeglądając blog Nowy Subiektyw natrafiłem na ciekawy wpis. Otóż autor bloga podał link do ciekawego narzędzia on-line, które optymalizuje pliki graficzne (GIF, JPG i PNG o rozmiarze masymalnie 350KB). Narzędzie nazywa się PunyPNG. Reklamują się, że zmniejsza rozmiar plików średnio o 40% Testowałem na niektórych plikach i faktycznie niektóre pliki są optymalizowane o owe 40% (bez utraty jakości), a niektóre są gorzej (pewnie dlatego, że już wcześniej były zoptymalizowane).

Narzędzie umożliwia zaznaczenie kilku plików na raz i można pobrać od razu jeden plik ZIP ze wszystkimi wrzuconymi plikami po zoptymalizowaniu!!  Po zarejestrowaniu się zyskasz dodatkowo możliwość korzystania z API (ale dziennie można wtedy zoptymalizować 50 plików każdy maksymalnie 150 KB).

Wniosek? Narzędzie jest banalne w obsłudze, faktycznie optymalizuje pliki graficzne. Warto jest nim „przelecieć” jakieś większe pliki graficzne, gdyż zaoszczędzisz w długiej perspektywie sporo transferu!

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

3 komentarze do “Jak zmniejszyć rozmiar grafiki nawet o 40% ??”

 1. Jak zmniejszyć wielkość plików js? | Pomocnik webmastera Says:

  […] W tym wpisie skupie się na trzecim punkcie. O optymalizacji plików graficznych już pisałem w notce: Jak zmniejszyć rozmiar grafiki nawet o 40% ? […]

 2. marian Says:

  Podany we wpisie skrypt do optymalizacji plików png bez wątpienia jest dobrym i pożytecznym.. ale:
  -po pierwsze działa przez stronę webową, czyli nie zabierzemy go w podróż pisząc coś tam po za zasięgiem sieci
  -Obsługuje tylko 3 wymienione formaty.
  -Posiada wspomniane we wpisie ograniczenia.

  Sam z kolei polecam program PNGGauntlet, chociaż są z nim zawirowanie dotyczące praw autorskich jest idealnym do masowego, szybkiego (no może nie zawsze) optymalizowania dużej ilości plików. Innym ciekawym artykułem traktującym o kompresji grafiki jest: http://www.kompresja-grafiki-rastrowej-png-gif.cba.pl/

  A jak już jesteśmy przy kompresji materiałów do stron webowych, to warto poczytać o możliwości kompresji plików css, i podobnie jak tu – można to zrobić przez internet: np. http://taat.pl/narzedzia/kompresja_css/ lub przez program np. Kompressor CSS (http://www.m-krassowski.yoyo.pl/dow.html)

 3. Damian Daszkiewicz Says:

  Dzięki za komentarz. Co do aplikacji webowej to ma jedną zaletę – nie trzeba nic instalować 🙂 Jak ktoś potrzebuje np. na szybko zoptymalizować 1 zdjęcie to jest to OK. W przypadku hurtowej optymalizacji (co raczej jest dość prawdopodobne wśród webmasterów) to program który polecasz jest ciekawym rozwiązaniem. Dzięki za linki, w wolnej chwili przepatrzę i być może spłodzę z tego nową notkę.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się