Drupal – świetny CMS

Drupal Zostaw komentarz

Drupal to darmowy (a dokładniej open source) CMS. W Drupalu bardzo wygodnie tworzy się serwisy internetowe.

Co mi się podoba w Drupalu?? Otóż Drupal to tak naprawdę goły CMS z kilkoma rdzennymi modułami. Bardzo łatwo można zwiększyć możliwości Drupala poprzez instalację kolejnych modułów. Z samym Drupalem dostarczonych jest sporo modułów. Jeszcze więcej można ściągnąć z internetu. Tworząc strony w sposób tradycyjny trzeba się napracować, aby np. zrobić panel rejestracyjny, panel logowania, nadawanie rang użytkownikom (można bardzo łatwo stworzyć np. rangę VIP, której członkowie będą mieli dostęp do materiałów niedostępnych dla zwykłych użytkowników).

Chcesz postawić bloga?? Uaktywniasz jedną standardowo dołączoną wtyczkę i masz bloga. Chcesz dodać forum?? Aktywujesz jedną wtyczkę, tworzysz fora i tyle (jeśli ktoś integrował zwykły serwis z dowolnym skryptem forum tak aby nie było osobnego konta do logowania się w serwisie i osobnego do forum wie jakie to jest czasochłonne i skomplikowane).

Być może powiesz, że najpopularniejszym CMS’em jest Joomla (klon Mambo). Owszem, ale Drupal jest dla mnie czytelniejszy i wygodniejszy w obsłudze. Zastanawiasz się, jakie znane serwisy korzystają z Drupala?? Podam jeden przykład: playboy.de (mam nadzieję, że moja mama tego nie czyta ;-). Nieco obszerniejszy spis stron postawionych na Drupalu znajdziesz tutaj

Jednak w Drupalu spodobało mi się coś innego…

Otóż pod Drupala całkiem fajnie się pisze własne moduły!! Pracuję obecnie nad pewnym większym modułem (nie będę zdradzał szczegółów, aby nie zapeszać) i powiem szczerze, że traktuję Drupala jak Frameworka. Na początku nauka szła mi strasznie topornie (najgorsze było szukanie jakiegoś rozwiązania mojego problemu, które bym zrealizował w „czystym PHP” w kilka minut). Jednak obecnie zaczynam doceniać Drupala. Bardzo wygodnie się tworzy w nim formularze (wraz z walidacją), a kod formularza nie wygląda jak kaszka HTML’a przeplatanego PHP’em 😉 I co najważniejsze to Drupal martwi się o wiele szczególików związanych z obsługą formularzy (np. dodając do formularza specjalne pole data – czyli 3 pola rozwijane (dzień, miesiąc, rok) gdy użytkownik wskaże datę np. 31 luty to Drupal sam z siebie powie, że wybrana data jest nieprawidłowa).

Najbardziej mi się spodobała filozofia. Otóż każdy moduł składa się z funkcji o specjalnych nazwach. Np. funkcja o nazwie: NazwaModułu_menu ma za zadanie doczepić dodatkowe elementy do menu. I to jest najpiękniejsze: chcąc zwiększyć możliwości Drupala nie trzeba edytować rdzennych plików!!

Przykładowo: w tym wpisie doradziłem jak w prosty sposób można zmodyfikować formularz rejestracyjny, aby spam boty nie rejestrowały się na forum (trzeba było dodać jedno dodatkowe pole w formularzu rejestracyjnym w którym należało wpisać odpowiedź na pewne pytanie). Niestety, owa modyfikacja polegała na modyfikacji rdzennych plików. I problem się pojawiał, gdy wychodziła nowa wersja PHPBB2. Jeśli pliki, które zmodyfikowałem zostały zaktualizowane, musiałem je nadpisać a potem od nowa wprowadzić swoje poprawki (albo ściągnąć specjalny plik w którym były podane zmiany jakie zostały dokonane w owym pliku i ręcznie wprowadzić te zmiany). W przypadku mojego rozszerzenia nie było to kłopotliwe, bo mechanizm antyspamowy był dość prosty w implementacji i trzeba było zmodyfikować tylko 2 pliki, ale pomyśl sobie co by było, gdyby trzeba było zmodyfikować 20 plików a potem by wyszła nowa wersja PHPBB2 🙂

W Drupalu sprawa wygląda inaczej: cały kod zamieszcza się w swoim module w odpowiednich funkcjach. Gdy np. użytkownik wchodzi na stronę z formularzem rejestracyjnym, to Drupal „sprawdza”, czy któryś z aktualnie zainstalowanych modułów nie chce czegoś zrobić z formularzem rejestracyjnym i „oddaje mu kontrolę” (w moim przypadku mój moduł by doczepił do formularza rejestracyjnego nowe pole a także przychwyciłby zdarzenie walidacji formularza rejestracyjnego, aby sprawdzić, czy użytkownik poprawnie wypełnił moje dodatkowe pole). Jeśli wyjdzie nowa wersja Drupala to nie muszę się niczym martwić, gdyż wszystko jest w moim module.

Dlatego gorąco zachęcam do korzystania z Drupala! Szkoda, że ten CMS w Polsce jest tak mało popularny. Świadczy o tym choćby ilość dostępnych książek. O Joomli w samym wydawnictwie Helion jest aż 7 książek. Natomiast o Drupalu znalazłem w mało znanym wydawnictwie tylko jedną książkę (AKTUALIZACJA: nakład został wyczerpany) dla początkujących, która nie jest najlepsza (po nazwisku autora spodziewałem się czegoś więcej i się troszkę rozczarowałem).

Drupala można pobrać ze strony www.drupal.org.  Z polskojęzycznych stron polecam: www.drupal.plwww.idrupal.plwww.mydrupal.pl a także odpowiednie forum na goldenline

Dla osób chcących pisać wtyczki pod drupala polecam książkę Pro Drupal Development lub polskojęzyczną stronę www.drupal.biz.pl (całkiem ładnie się zapowiada)

Tagi: , , , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

3 komentarze do “Drupal – świetny CMS”

 1. kondor Says:

  Też mam chrapke na Drupala 😉
  Pro Drupal Development właśnie się zastanawiam nad ta knigą, możesz coś o niej więcej powiedzieć ()
  Pzdr.
  KOndor

 2. Damian Daszkiewicz Says:

  Wydanie 1 dotyczy Drupala5 a Wydanie2 Drupala 6. Obecnie Drupal 6 jest standardową dystrybucją, Drupal 5 wymierającą a Drupal 7 jest wersją mocno przyszłościową.

  Więc kup odpowiednią książkę, aby nie okazało się, że kupujesz do przestarzałego Drupala5.

  Ksiązka jest OK, jest gruba (biblia) jest dużo przykładów więc uważam, że warto ją mieć. W sumie to jak przerobisz przykłady z książki to oswoisz się z API drupala i bez problemu będziesz mógł grzebać po api.drupal.org, gdy natrafisz na problem, którego nie opisano w książce 🙂

 3. kondor Says:

  🙂 dzięki za info,

  dobrze, że wspomniałes o dwóch wydaniach tej książki, bo jeszcze bym się naciął i kupił wersję do przestarzałej 5-tki :).

  Książka musowo znajdzie miejsce w mojej skromnej bibloteczce, hehe.

  Pozdrawiam
  Kondor

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się