Gdzie nasi użytkownicy zakładają konta e-mailowe?

MySQL - Analiza danych Zostaw komentarz

Zarządzając PP MapaZdrowia pojawił się pewien problem. Otóż klienci zamawiając towar za pobraniem, aby móc sfinalizować zamówienie muszą odebrać pocztę i zastosować się do instrukcji w e-mailu.

Problem pojawia się, gdy dana osoba nie otrzyma e-maila. Globalny współczynnik sfinalizowanych zamówień za pobraniem nigdy nie będzie wynosił 100%, zawsze część osób nie zastosuje się do wskazówek, w e-mailu, część osób nie dostanie e-maila, gdyż wyląduje w filtrze antyspamowym! Dlatego postanowiłem zrobić coś ciekawego: otóż zadać zapytanie, które policzy mi procentowy współczynnik zatwierdzonych zamówień w zależności od tego, na jakim serwerze pocztowym ktoś ma skrzynkę!!

I tutaj pojawił się problem. Otóż e-maile są zapisywane w tabeli zamowienia w kolumnie o nazwie email, ale e-mail jest zapisywany w formacie a mnie interesuje wyłowienie samego ciągu znaków domena.pl (np. onet.pl, wp.pl). Napisanie zapytania w stylu select email i przeparsowanie danych przez pętelki w PHP nie jest zbyt wydajnym pomysłem 🙂

W tym celu wymyśliłem coś takiego:
SELECT SUBSTRING_INDEX(email, '@', -1 ) from zamowienia
Powyższe zapytanie podaje zawartość kolumny e-mail ale tylko ciągu znaków znajdującego się za znakiem @. Tak więc już jesteśmy w „domu”, wystarczy jeszcze tylko troszkę się pogimnastykować, aby sklecić odpowiednie zapytanie na moje potrzeby.

A teraz malutki bonus. Poniższe zapytanie podaje nie tylko domeny z e-maili naszych klientów, ale również ich ilość (dzięki czemu będę wiedział gdzie najchętniej moi klienci zakładają konta pocztowe)
SELECT SUBSTRING_INDEX(email, '@', -1 ), count(*) from zamowienia GROUP BY SUBSTRING_INDEX(email, '@', -1 ) ORDER BY count(*) desc
(Zauważ, że w zapytaniu nie ma żadnej klauzury WHERE, która by ograniczała np. wyświetlanie e-mailii tylko tych klientów, co sfinalizowali zamówienie)

Dzięki temu wiem z jakich kont pocztowych korzystają moi klienci i mogę np. na 10 najpopularniejszych serwerach założyć konta pocztowe, aby sprawdzić czy bezproblemowo docierają do nich moje e-maile!

Tagi: , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

  1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
  2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
  3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
  4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
  5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
  6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
  7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
  8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się