Jak napisać prostą aplikację w PHP?

Podstawy PHP Zostaw komentarz

Język skryptowy PHP powstał w 1994 roku i od tego czasu zdążył zdobyć olbrzymią popularność. Większość serwisów internetowych jest stworzonych właśnie w technologii PHP.

Oto kilka powodów, dlaczego PHP jest tak popularny

 • jest darmowy
 • można zainstalować zarówno pod Linuxem jak i pod Windowsem
 • skoro jest darmowy, to jest zainstalowany prawie na każdym serwerze (więc jest popularny)
 • jest prosty do nauczenia
 • skoro jest prosty i darmowy to powstało wiele tutoriali, darmowych e-booków, serwisów z poradami co dodatkowo napędza popularność PHP 🙂

Czym tak naprawdę jest PHP?  Jest to język skryptowy pozwalający na zwiększenie interaktywności stron internetowych. W języku znaczników HTML można zrobić jedynie zwykłą statyczną stronę (tak, jakbyś wydrukował coś na kartce papieru i dał ją komuś do przeczytania). PHP zwiększa możliwości strony o różne interaktywne funkcje. Przykładowo można dzięki PHP obsłużyć formularz na stronie. Niech przykładem będzie prosty system logowania. Najpierw użytkownik musi wypełnić formularz, aby się zarejestrować. Dane wpisane w formularzu są (za pomocą skryptu PHP) weryfikowane (w razie błędu pojawi się stosowny komunikat i prośba o poprawienie błędów w formularzu) i zapisywane w bazie danych. Następnie gdy ktoś chce się zalogować, to znów wpisujemy w formularzu login i hasło. Skrypt PHP sprawdza, czy podana para login i hasło jest prawidłowa i jeśli tak, to wyświetla informacje dostępne dla zalogowanych. Jeśli podano błędne dane, to skrypt PHP wyświetla informacje o błędzie. Jeśli użytkownik nie jest zalogowany, to skrypt PHP dba o to, aby niezalogowanej osobie nie wyświetlić danych niedostępnych dla osób niezalogowanych. Przykład zastosowania? Niech to będzie portal nasza-klasa – tylko osoby zalogowane mogą przeglądać profile innych osób (i ewentualnie dodawać je do znajomych).

Inny przykład: załóżmy, że tworzysz serwis ogłoszeniowy. Osoba chcąca dodać ogłoszenie wpisuje w formularzu dane ogłoszenia a skrypt w PHP dodaje ową treść ogłoszenia do bazy danych. Osoba, która chce przeglądać ogłoszenia wchodzi na stronę z ogłoszeniami, wchodzi do odpowiedniej kategorii (np. motoryzacyjne -> sprzedam) i skrypt w PHP ładuje z bazy danych wprowadzone przez innych użytkowników ogłoszenia, które zostały przypisane do tej kategorii. Skrypt również powinien dbać o takie rzeczy jak np. usuwanie nieaktualnych ogłoszeń (np. po 14 dniach). Gdybyś chciał zrobić taki serwis w samym języku znaczników HTML, to musiałbyś strasznie się napracować. Otóż dodanie ogłoszenia by polegało na tym, że ktoś do Ciebie pisze e-maila, a Ty ręcznie edytujesz na serwerze odpowiedni plik HTML. Co jakiś czas musiałbyś również przeglądnąć wszystkie pliki HTML i usunąć z nich ogłoszenia, które są starsze niż 14 dni (!) Jak widzisz, bez języka skryptowego PHP musiałbyś poświęcić strasznie dużo czasu na zarządzanie stroną internetową!

Jak napisać prostą aplikację w języku PHP?

Jak widzisz język skryptowy PHP powoduje olbrzymie zwiększenie możliwości stron internetowych. Jeśli temat Ciebie zainteresował, to zachęcam do pobrania darmowego fragmentu e-booka PHP dla zielonych, w którym są zawarte podstawowe informacje o PHP.

Tagi:

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

2 komentarze do “Jak napisać prostą aplikację w PHP?”

 1. Venchilex Says:

  Fajnie opisane 🙂

 2. Alien Says:

  Dobrze opisane, też tak zaczynałem.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się