Prosty program do przeglądania i obróbki grafiki

Przydatne programy Zostaw komentarz

arkansas lottery

Tworząc stronę (prowadząc bloga itp.) czasami zachodzi potrzeba wrzucenia na stronę obrazka (lub np. wykresu zapisanego w postaci pliku graficznego) bądź zdjęcia.

Oczywiście potrzebny jest program, który:

 • pozwala w wygodny sposób przeglądnąć posiadane na dysku pliki graficzne
 • pozwala dokonać drobnej obróbki (np. wykadrowanie, obracanie o 90 stopni czy skalowanie zdjęcia)

Sam używam z powodzeniem od dłuższego czasu programu XnView

Program jest darmowy i bardzo wygodny. Domyślnie jest to program do przeglądania plików graficznych (świetnie się nadaje np. do przeglądania kolekcji zdjęć). Ale jeśli dwukrotnie klikniesz w nazwę jakiegoś pliku, to plik otwiera się w wbudowanym edytorze, który ma fajne możliwości:

 • Naciśnij SHIFT+S (lub z menu Image wybierz opcję Resize) aby przeskalować obraz (zmienić rozmiar np. na mniejszy, aby wygenerować miniaturkę). Program posiada opcję przeliczania rozmiaru, czyli jeśli otworzysz obraz o rozdzielczości 2000×1000 pikseli i zmienisz jeden rozmiar to program obliczy z proporcji drugi rozmiar, tak aby obraz nie był zniekstałcony
 • Naciśnij CTRL+R albo CTRL+L (lub z menu Image wybierz opcję Rotate) aby obrócić obraz o 90 stopni w prawo/lewo
 • Narysuj na obrazku kwadrat (tak, jakbyś w Paincie rysował kwadrat) i naciśnij SHIFT+X (lub z menu Edit wybierz opcję Crop), aby wykadrować obraz (czyli np. z zdjęcia przedstawiającego rozległy krajobraz możesz usunąć obszerne tło, tak, aby został tylko ten fragment, który „zakreśliłeś rysując owy kwadrat”
 • Naciśnij CTRL+S (lub z menu File wybierz opcję Save), aby zapisać dokonane zmiany

Program posiada wiele innych drobnych opcji (różne konwertery np. z obrazu kolorowego do czarno-białego, możliwość usuwania czerwonych oczów, opcja dodawania znaku wodnego). Warto jest poświęcić chwilę czasu na jego „obklikanie”, ja tutaj z grubsza przedstawiłem te opcje, które mi się najczęściej przydają.

Tagi: , , , , , , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

3 komentarze do “Prosty program do przeglądania i obróbki grafiki”

 1. Flashowy skrypt galerii | Pomocnik webmastera Says:

  […] W katalogu thumbs umieszczamy miniaturki do naszych zdjęć – najlepiej, aby pliki miniaturki miały takie same nazwy, jak pliki oryginały z katalogu images – wtedy będzie mniej problemów przy dalszych krokach. A jak wygenerować miniaturkę pisałem w notce Prosty program do przeglądania i obróbki grafiki […]

 2. Xsenofob Says:

  Bardzo wygodny do tych celów, w dodatku spolszczony i darmowy jest program Vallen JPegger. Pozwala na seryjną zmianę rozmiaru i stopnia kompresji fotografii – wielu na raz. Ponadto pozwala na seryjną zmianę nazwy plików.

 3. Damian Daszkiewicz Says:

  @Xsenofob – XnView też posiada możliwość hurtowej zmiany rozdzielczości plików, czy stopnia kompresji.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się