Co to jest favicon?

Tips & Tricks Zostaw komentarz

Favicon to taka malutka ikonka pojawiająca się po lewej stronie na pasku adresu, a także po lewej stronie w menu Ulubione (w przeglądarkach FireFox i opera to menu nazywa się Zakładki). Prawie każdy większy serwis ma swoją „ikonkę”. Np. ten serwis ma ikonkę przedstawiającą ołówek na dymku (na pasku adresu powinieneś zobaczyć poniższy rysunek, tylko mniejszy)

Ta ikonka to jest jakby takie logo serwisu. „Favikonka” pozwala na wyróżnienie się (otóż jak w menu ulubione część serwisów nie ma ikonek, więc są pokazywane domyślne ikonki a mój serwis posiada własną ikonę więc szybciej znajdziesz odpowiednią pozycję w menu ulubione).

Teraz opiszę jak zrobić własny plik favicon. Otóż w środowisku windows ikony standardowo mają wymiary 32×32 piksele (w przypadku „favikonek”  ikona jest skalowana do wymiarów 16×16 pikseli, więc jak posiadasz większą ikonę, to przeglądarka w locie ją zmniejszy). Plik ikony powinien się nazywać favicon.ico i być w głównym katalogu. Plik powinien być zapisany w formacie ikony (ICO) aczkolwiek przeglądarki radzą sobie bez trudu z formatami GIF, JPG czy PNG.

Jeśli plik nazywa się favicon.ico i jest w głównym katalogu, to zazwyczaj nic nie trzeba, ale warto jest dodać w sekcji head odpowiedni wpis informujący, że nasz serwis posiada „favikonkę”:

<link rel="icon" type="image/png" href="http://www.strona.pl/icon.png" />

Jeśli ikona nie jest w formacie png (jak w powyższym przykładzie) to zamiast image/png jako typ piszemy  image/x-icon.

A teraz garść ciekawych porad:

 1. W serwisie dobre programy albo serwisie programosy znajdziesz sporo programów do tworzenia ikon
 2. Serwis favicon.cc to webowa aplikacja (obsługiwana w oknie przeglądarki internetowej) do tworzenia ikon
 3. W serwisie GenFavIcon możesz zaimportować dowolny plik graficzny a otrzymasz ikonę w formacie ICO!! (nie musisz posiadać programu do tworzenia ikon, wystarczy stworzyć obrazek w ulubionym programie graficznym a ta strona internetowa przekonwertuje obrazek na ikonę)
 4. Jeśli nie potrafisz tworzyć ikon, to mam dobrą wiadomość: znalazłem 3 serwisy biblioteki ikon. Wystarczy wpisać jakieś słowo kluczowe (angielskie) a zostaną wyświetlone ikony. Oto owe serwisy: findicons.com, iconlet.com, iconfinder.net

Tagi: , , , , , , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

Jeden komentarz do “Co to jest favicon?”

 1. iammoon Says:

  Bardzo pomocna instrukcja.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się