Jak odpalać cyklicznie pewne skrypty?

Tips & Tricks Zostaw komentarz

missouri lottery

Czasami zachodzi potrzeba ustawienia, aby jakiś skrypt był cyklicznie odpalany. Przykładowo mogę napisać skrypt, który kasuje wszystkie konta w serwisie, które były założone >=5 dni temu i nie zostały aktywowane przez użytkownika. Taki skrypt mógłby być uruchamiany za każdym razem, gdy ktoś odwiedzi moją stronę główną, ale raz że nie daje to poczucia regularności (mało popularne strony mogą być kilka dni z rzędu nie odwiedzane) a dwa, że jest to dość duże marnotrawstwo mocy obliczeniowej – gdyż nie ma sensu tego typu operacji wykonywać np. 1000 razy dziennie (przy założeniu, że stronę odwiedza dziennie 1000 osób)

Pewnym rozwiązaniem jest ręczne odpalanie takiego skryptu raz dziennie. Jednak tutaj pewnym problemem jest fakt, że trzeba o tym pamiętać i zajęcie absorbuje czas. I zawsze istnieje ryzyko, że zapomnisz uruchomić skrypt.

Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pewnego specyficznego harmonogramu zadań, którego celem jest uruchamianie skryptów co jakiś czas (można ustawić czy raz dziennie o określonej godzinie, czy np. co godzinę, czy we wszystkie dni, a może tylko w środy itp.) Taki program nosi nazwę cron (lub crontab). W wielu platformach hostingowych w panelu administracyjnym (np. w cpanel’u) jest właśnie dostęp do crona (czasami szczególnie na polskich hostingach nazywa się po polsku po prostu Harmonogram). O szczegółach rozpisywać się nie będę, gdyż na różnych hostingach owe narzędzie może wyglądać nieco inaczej, jednak z grubsza na każdym hostingu wygląda podobnie.

Zachęcam do pobrania mini e-booka (150 KB), którego kiedyś spłodziłem, wyjaśnia on czym jest crontab (e-book zawiera krótkie wyjaśnienie wraz z zrzutami ekranu)

Tagi: , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

  1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
  2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
  3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
  4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
  5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
  6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
  7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
  8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się