Czym są tagi?

Wordpress - podstawy Zostaw komentarz

Niektóre osoby, które zaczynają prowadzić bloga zastanawiają się, czym są owe tajemnicze tagi. Postaram się odpowiedzieć na prostym przykładzie.

Otóż tagi to nic innego jak słowa kluczowe. Gdybyś pisał wpis na blogu o bitwie pod Grunwaldem, to pewnie byś zamieścił wpis w kategorii Bitwy. Natomiast słowa kluczowe (tagi) odnoszące się do danego wpisu to np. 1410, Władysław II Jagiełło, Ulrich von Jungingen, Krzyżacy.

Dlaczego takie a nie inne tagi? Otóż 1410 to rok owej bitwy,  dwa kolejne tagi to nazwiska przywódców bitwy a z Krzyżakami Polacy się bili 😉 I teraz taka ciekawostka: gdy ktoś kliknie w tag Krzyżacy to zostaną wypisane wszystkie wpisy, którym przypisano ten tag (czyli pojawią się wszystkie wpisy w których jest napisane coś o Krzyżakach). W ten sposób można bardzo wygodnie przeglądać bloga!

A czym jest chmura tagów? Otóż na niektórych blogach znajduje się taka dziwna zbitka tagów, jedne są pisane większymi literami, inne mniejszymi (zobacz przykładowy poniższy rysunek). Tagi zazwyczaj są uporządkowane alfabetycznie. To wszystko to są tagi, jakimi oznaczono wszystkie wpisy na danym blogu. Jedne tagi są pisane większymi literami a inne mniejszymi. Łatwo się domyśleć, że im większą czcionką jest napisany dany tag, tym bardziej jest on popularny. Patrząc się na chmurę tagów można łatwo ocenić o czym jest blog. W ten sposób można również znaleźć ciekawe wpisy na blogu – wystarczy tylko kliknąć w interesujący Ciebie tag w chmurze tagów i zacząć czytać wpisy na blogu 🙂

Tagi: , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

5 komentarzy do “Czym są tagi?”

 1. laura Says:

  DZIEKI , JESTEŚ STWORZONYM DO NAUCZANIA, moze pracuejsz w szkole z młodzieza? to by wyjasniłao ten jakze prosty-ale jak bardzo nieznajomy-temat, wyjaśniny w taki wspanały sposon.
  jescze raz dziekuje i zycze szczescia w zyciu.

 2. Damian Daszkiewicz Says:

  Nie jestem nauczycielem z zawodu, ale miałem kilkukrotnie okazję poprowadzić szkolenia komputerowe (głównie z MS Office)

 3. lika Says:

  O ile się orientuję(?, z tagami i słowami kluczowymi mają do czynienia w swojej pracy zawodowej bibliotekarze i fachowcy od informacji naukowej.

 4. GOSKA Says:

  Hej, Dzięki Twojemu wpisowi już wiem co to są TAGI, dziękuję, ale mi mało. Otóż powiedz proszę jak i gdzie się je wstawia i ile ich powinno być, czy mogą się odmieniać? Czy się je jakoś oznacza w tekście, że to jest akurat ten TAG. Pewnie uznasz to za głupie pytania, ale jeżeli masz odrobinę czasu i cierpliwości to proszę o odpowiedź. POZDRO!

 5. Damian Daszkiewicz Says:

  To wszystko zależy z jakiego CMSa korzystasz. Np ja używam WordPressa i TAGi są w panelu gdzie się redaguje wpis po prawej stronie. Po prostu wpisuję tam w polu tekstowym kolejne słowa i naciskam Enter. Ile ich ma być? Nie wiem 😉 To zależy od tego ile zagadnień poruszasz w tekście. Tak z grubsza to TAGiem jest np. jakieś słowo kluczowe. Ja zawsze wpisuję kilka TAGów (nie przesadzam z ich ilością, bo jak będzie ich zbyt dużo to się zrobi bałagan). Przykładowo w tym wpisie wpisałem takie TAGi: blog, kategoria, tag, WordPress.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się