Jak dodać mini-regulamin nad komentarzami?

Wordpress - Tips & Tricks Zostaw komentarz

Co jakiś czas na moich blogach zaczęły się pojawiać spamowe komentarze. Wtyczka akismet świetnie sobie radzi z usuwaniem spamowych komentarzy (które dodają automaty), ale czasami użytkownicy dodają ręcznie komentarze które można uznać za SPAM (np. zamiast imienia ktoś wpisze jakieś słowo kluczowe, albo pod złośliwy komentarz, który mnie obraża itp.)

W tym celu postanowiłem dodać mini-regulamin nad polem do wpisania komentarza, aby nikt mi nie zarzucił, że boje się krytyki i usuwam krytyczne komentarze (jeśli jest to konstruktywna krytyka, to komentarz zostawiam, ale jak ktoś napisze komentarz w stylu „jesteś głupi” i nawet nie ma odwagi się podpisać imieniem i nazwiskiem/nickiem i podać swojego maila to taki komentarz zostanie usunięty)Wdrożenie tego rozwiązania nie jest trudne. Wystarczy w katalogu, w którym jest nasza skórka (zazwyczaj wp-contents/themes/nazwa_skórki) odnaleźć plik o nazwie comments.php i w nim w odpowiednim miejscu dodać kawałek kodu HTML (najprościej i najszybciej będzie napisać na szybko jakiś krótki regulamin w edytorze WYSIWYG np. SharePoint i wygenerowany przez edytor kod HTML skopiować do schowka).

Ja kod HTML dodałem zaraz po linii:

<!-- You can start editing here. -->

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że regulamin się pojawia nad wszystkimi komentarzami (a pewnie byś wolał pod komentarzami ale nad  polem do wpisania komentarza). Wtedy kod by należało dać zaraz za linią:

<h3 id="respond"><?php _e('Leave a Reply', 'kubrick'); ?></h3>

(lub w innych skórkach wygląda ona nieco inaczej:

<h3 id="respond">Zostaw komentarz</h3>

Ale jak za tą linią dawałem kod, to regulamin ładnie był za komnetarzami a nad polem tekstowym na wpisanie komentarza, ale na skutek działania wtyczki Ajax Comments zamiast nowo dodanego komentarza w tym miejscu pojawiał się po raz kolejny regulamin. Nie chciałem się użerać z kodem i dałem sobie spokój idąc na kompromis i zamieszczając regulamin w nieco mniej przystępnym miejscu.

Tagi: , , ,

Zanim dodasz komentarz, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami:

 1. Jeśli zamiast imienia (lub pseudonimu) wpiszesz jakiś mało logiczny ciąg znaków np. asdfg, to taki komentarz zostanie usunięty.
 2. Jeśli się za kogoś podszywasz, to taki komentarz zostanie usunęty
 3. Jeśli zamiast imienia (pseudonimu) wpiszesz jakieś słowo kluczowe (np. tani hosting), to taki komentarz zostanie usunięty
 4. Jeśli Twoim jedynym celem jest zareklamowanie się, to taki komentarz zostanie niezwłocznie usunięty
 5. Komentarze nie związane z tematem notki są kasowane.
 6. Komentarze, które zawierają wulgarne słowa, bądź są obraźliwe (nie dotyczy konstruktywnej krytyki) są kasowane.
 7. Komentarze z mailem typu "nie.podam@coś.tam.pl" są kasowane
 8. Komentarze pisane niechlujnie (bez interpunkcji, w błędami ortograficznymi, z licznymi literówkami, pisane WIELKIMI LITERAMI) są kasowane

2 komentarze do “Jak dodać mini-regulamin nad komentarzami?”

 1. marian Says:

  Cóż tu warto zauważyć dwie rzeczy:
  1)Po pierwsze pomysł jest bardzo dobry, i świetnie sprawdza się np. na stronie dobrychprogramów.
  2) Po drugie to co napisałeś w „mini regulaminie” odrzuca użytkownika. Jako osoba będąca niejako w branży, chyba wiesz że tu najważniejszy jest klient, którym jest osoba potencjalnie komentująca Twój wpis.

  Mnie natomiast natychmiastowo odrzuciło to co przeczytałem. Nie mówię że nie zgadzam się z treścią, lecz użytkownik często widzi więcej niż twórca – czuje się traktowany jak bandyta, gdy chcąc napisać komentarz widzi regulamin wielkością równy lub większy do pola edycji.

  Pamiętaj, że to jakim zaufaniem darzysz użytkowników, oni Ci zwrócą darząc twój serwis adekwatnym zaufaniem / opinią.

  Pozdrawiam, życzę sukcesów i miłego kodzenia.

 2. Damian Daszkiewicz Says:

  @marian – z jednej strony masz rację. Z drugiej strony miałem kiedyś sytuację, że ktoś skrytykował mój wpis na blogu (w sposób bardzo chamski). Komentarz usunąłem a potem dostałem niemiłego maila, że cenzuruje niewygodne komentarze itp.

  W takich przypadkach mini-regulamin rozwiązuje takie niewygodne sytuacje.

Zostaw komentarz

WordPress - Hosting: Twój hosting - Skórka: N.Design Studio - Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się